تبلیغات
آکادمی هنرهای رزمی تبریز - بهترین رشته هنر رزمی چیست؟
بهترین هنر رزمی کدام است؟

این سوالی است که ذهن بیشتر علاقمندان را درگیر کرده است و از طرفی مبحث بین طرفداران یک رشته خاص است و عموما هیچ برنده ای هم ندارد.
حقیقت این است که اصلا  چیزی به عنوان بهترین رشته هنر رزمی وجود ندارد. هر هنر رزمی نقاط قوت و ضعف و همچنین اهداف متفاوتی دارد.هر سبک و یا استایل دارای مشخصه هایی است و هر کدام در یک زمینه به صورت بهتر عمل می کنند اما پاسخی کلی برای این سوال وجود ندارد.
در هنگام انتخاب هنر رزمی فاکتور هایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

آمادگی جسمانی
تعدادی از رشته های رزمی  همانند جوجیتسوی برزیلی و یا MMA به قدرت بدنی و فیزیک بدنی مناسبی نیاز دارند هر چند اگر قدرت بدنی خوبی هم ندارید مشکلی نخواهد بود اما باید در ابتدا بر روی قدرت بدنی و آمادگی جسمانی، بیشتر کار کنید.
از طرف دیگر در صورتی که سن و سال شما بالاست و یا احتمالا آسیب دیدگی را نمی توانید تحمل کنید بهتر است در مورد اینگونه کلاسها، که بر روی قدرت بدنی، با شدت کار می کنند تجدید نظر کنید.

ضربه زدن ،گرفتن و یا هر دو
آیا دوست دارید که به صورت ایستاده مبارزه کنید و مشت  و لگد و یا ضربات آرنج و زانو بزنید؟ در این صورت می توانید ورزشهایی همانند کاراته، تکواندو، کونگ فو و کیک بوکسینگ را مد نظر داشته باشید.
در صورتی که ورزشهای درگیری با صورت گرفتن و دست به یقه شدن را می پسندید  می توانید به ورزشهایی همانند کشتی کج، جوجیتسو و جودو روی بیاورید البته جودو تکنیک های پرتابی زیادی دارد اما در این دسته هم می توان آن را جای داد.
شاید هم هر دو نوع ورزش را دوست دارید در این حالت MMA یا یک ورزش ترکیبی دیگر می تواند انتخاب خوبی باشد.فراموش نکنید که باید در شرایط بدنی خوبی باشید تا نتیجه خوبی بگیرید برای مثال در صورتی که مشکلی در گردن دارید جوجیتسوی برزیلی که در آن حریف سعی در گرفتن گردن و خفه کردن شما دارد گزینه مناسبی نیست.

فاصله و برنامه تمرین

قبل از انتخاب به یاد داشته باشید که فاصله از باشگاه و همچنین زمان تمرین بسیار مهم است در صورتی که برنامه تمرین با زمان فراغت شما مناسب نیست و یا باشگاه در فاصله دوری از محل زندگی شماست ممکن است باعث دلزدگی شما شود و نهایتا شما را مجبور به ترک هنر رزمی کند بنابراین این دو مطلب را در نظر داشته باشید.
برای موفقیت برنامه ریزی کنید


دفاع شخصی همراه با هنر رزمی
این چیزی است که وقتی قبل از ثبت نام در یک باشگاه با مربی آن صحبت می کنید ممکن است بپرسید که آیا آموزش دفاع شخصی هم می دهید؟ در صورتی که جواب مثبت باشد بسیار عالی است دو تیر و یک نشان.
تقریبا همه سبک های هنر های رزمی ادعا می کنند که دفاع شخصی هم به همراه اصل هنر رزمی انتخابی، آموزش داده می شود اما  به یاد داشته باشید که استادان بسیاری هستند که معتقدند که هنر های رزمی باشگاهی هیچ کدام نمی توانند آموزش دفاع شخصی را برای یک شرایط واقعی بدهند.این گفته با واقعیت همحوانی دارد رشته های باشگاهی هدفشان این است که یک مبارزه را ادامه دهند و دو مبارز در مدت زمان معینی با هم مبارزه کنند و همچنین قوانینی برای نحوه اجرای ضربات وجود دارد در حالی که در یک شرایط بحرانی درگیری خیابانی ، مبارز باید به سرعت مبارزه را به نفع خود پایان دهد همچنین اگر رشته های باشگاهی  اجازه استفاده از تکنیک های مرگبار را داشتند که تا کنون ورزشکاران بسیار کمی باقی می ماندند!
تعدادی هم از ورزشکاران هنر های رزمی معتقدند که رشته هایی که اجازه درگیری کامل بین حریفان را نمی دهند نمی توانند یک شرایط واقعی را برای آموزش دفاع شخصی مهیا کنند به عبارت دیگر  در صورتی که در باشگاه فقط ضربات کنترل شده را تمرین کنید در مبارزات واقعی در خیابان ممکن است زیاد این آموزشها به کارتان نیاید.
البته فاکتور های زیاد دیگری در این مقوله می گنجد اما از آنجا که این مقاله قرار نیست جانبدارانه باشد در صورتی که هدف شما یادگیری دفاع شخصی همراه با هنر رزمی است بهتر است این موارد را در مورد رشته مورد نظر خود در نظر داشته باشید.

هنر های رزمی ورزشی
افرادی هستند که دوست دارند به عنوان یک ورزش با هنر رزمی درگیر شوند برای این افراد رشته های زیادی هستند که فدراسیون ورزشی تخصصی خود را دارند و شما می توانید در آنها شرکت کنید برای مثال جودو رشته ای است که توسط دکتر Jigory Kano ابداع شد تا دقیقا یک ورزش باشد به علاوه تورنمنت های فراوان دیگری هم در رشته هایی همانند کاراته، تکواندو، کونگ فو و .. وجود دارد که می توانید با شرکت در آنها قابلیت های خود را محک بزنید.
فاکتور دیگری هم که برای انتخاب رشته رزمی می توانید در نظر بگیرید نحوه مبارزه کردن انهاست رشته هایی همانند کیک بوکسینگ کل مدت زمان مبارزه را در حالت ایستاده می گذرانند در حالی که جودو و جوجیتسوی برزیلی بیشتر بر روی تکنیک های گرفتن و غلتیدن تکیه می کنند تعدادی از ورزش های رزمی همانند کیوکوشین و کیک بوکسینگ جزء سبک های فول هستند در حالی که تعداد دیگری از سبک های کاراته کنترلی هستند و آسیب کمتری در جریان مبارزات می بینند.
مطالبی که گفتیم را می توانید برای انتخاب رشته رزمی خود در نظر داشته باشید.

بر می گردیم به سوال ابتدای مطلب: بهترین هنر رزمی کدام است؟
پاسخ اینست که بهترین هنر رزمی وجود ندارد اما بهترین هنر رزمی برای شما همیشه وجود دارد. کافی است اهداف و شرایط خود را بسنجید آنگاه مناسبترین گزینه در بین هنر های رزمی خود را به شما خواهد نمایاند.

تعدادی از محبوبترین رشته های هنر های رزمی

سبک هایی با مبارزه در حالت ایستاده
اگر به دنبال رشته هایی هستید که مشت و لگد بزنید و یاد بگیرید چگونه از خود دفاع کنید در این صورت این رشته ها ارزش نگاه کردن را دارند:

 • بوکس
 • کاپویرا
 • کاراته
 •  کیک بوکسینگ
 • کراو مگا
 • موی تای
 • کونگ فو


سبک هایی با مبارزات گرفتن و چنگ زدن و به زمین انداختن
در صورتی که فکر می کنید مبارزات در فاصله چسبیده به هم و گرفتن حریف و زمین زدن آن می تواند  سرگرم کننده باشد به این ورزشها نگاهی بیندازید.


سبک های با نوع مبارزه پرتاب کردن و زمین زدن
این سبک ها شمال تکنیک های پرتاب کردن و قفل کردن مفاصل است.البته تکنیک هایی این ورزشها ممکن از با ورزشهای بالا اشتراک داشته باشد. در این رشته ها بیشتر تکنیک ها دفاعی هستند و از نیروی حریف بر ضد خود او استفاده می کنند.


سبک هایی با تکیه بر سلاح
یادگیری نحوه استفاده از سلاح سرد جزء بیشتر هنر های سنتی است.اما تعدادی هنر رزمی وجود دارد که بیشترین تکیه را بر روی سلاح دارند.

 • یایدو
 • کالی
 • کندو


ورزشهای تنفسی و مدیتیشنی
این ورزشها بر روی نحوه تنفس تکیه دارند و سعی در آرام کردن بدن و ذهن و امادگی روحی رزمی کار دارند.


ورزشهای ترکیبی
تعداد زیادی از سبک های رزمی تکنیک های خود را از سبک های دیگر گرفته اند. تعدادی از کلاسهای هنر های رزمی تکینک های سایر رشته ها را در قالب MMA تدریس می کنند در این ورزشها تکنیک های مشت و لگدو گرفتن و پرتاب کردن و .. با هم ترکیب شده اند.

 • MMA
 • جیت کن دو
 • نینجوتسو
   
طبقه بندی: معرفی رشته ها،

تاریخ : شنبه 1395/11/16 | 10:00 بعد از ظهر | نویسنده : Ali Reza | نظرات

 • فروش بک لینک | قالب وبلاگ | قالب وبلاگ