تبلیغات
آکادمی هنرهای رزمی تبریز - بیوگرافی جیگارو کانو

تاسیس و ایجاد رشته رزمی جودو

در سال 1882 یكی از هنرجویان سبك جو.جوتسو تصمیم گرفت تا سبكی از خود پدید آورد: این هنرجو جی گورو كانو نامیده می‌شد و 22 سال داشت او تصمیم داشت سبك جدیدی بسازد كه بتواند در سازندگی نسل جوان جامعه نقش به سزایی داشته باشد. پس در بین فهرست حركات و تكنیك‌های جو- جوتسو آنهایی را كه به نظرش می‌رسید برای جوانان موثر است جدا كرد و بقیه را كه به نظر خطرناك می‌آمدند از فهرست كاری هنرجویان رزمی حذف كرد. این روش در آغاز با سختی‌هایی مواجه شد زیرا كه اساتید جو-جوتسو در آن دوره دید خوبی نسبت به این قضیه نداشتند و دیگر این كه یك مشكل دیگر هم در كار بود و آن این كه كانو متد خود را جودو نام نهاد و نه جو-جوتسو در حالیكه او اصلاً یك استاد نبود و هیچ یك از آنهایی كه جو.جوتسو را به او آموخته بودند دیپلم آموزش به او نداده بودند چون در آن زمان داشتن یك دیپلم (قبلاً لازم بود) برای باز كردن یك محل تمرین ضروری بود.


و اگر خطایی صورت می‌گرفت مدارس منظم شاگردان را برای «شكستن آلونك خائن» تحریك می‌كردند. كانو كه به این سنت‌ها آشنا بود تصمیم گرفت چاره‌ای پیدا كرده كه این سنت را علاج كند. برای همین بهترین مبارزان جو.جوتسو آن دوره را جمع كرد مثل: شیرو سیگو كه به درستی این طرز فكر و عملكرد كانو ایمان داشت و او پذیرفت كه با تكنیك‌های جو-جوتسو از كودوكان (باشگاه كانو) حمایت و دفاع كند. او همه مبارزان را به مبارزه طلبید و پیروز و برتر بر تمامی جو.جوتسوكاران عالی رتبه غالب شد و آنها را در كودوكان گرد هم جمع كرد.
با گذشت زمان جودو به صورت سبكی مستقل درآمد و روز به روز به موفقیتش افزوده شد تا آنجا كه سبك سنتی ژاپن یعنی جو-جوتسو رو به زوال و خاموشی نهاد.
در سالهای 1930-1920 كودوكان در توكیو (كه به صورت مركز جهانی جودو درآمده بود) انجمنی از اساتید عالی رتبه تشكیل داد كه اصول و فنون اساسی توسط كانو توضیح داده شد: «كاربرد نیروی مخالف»، «كاربرد منطقی انرژی»، «همیاری و شكوفایی طبیعی»و…

بین این اساتید شخصی بود به نام یوشیاكی یا‌ماشیتا (1935-1865) كه در 14 اوت سال 1884 وارد كودوكان شده و در سال 1887 به عنوان شخصی سرشناس در كودوكان شناخته شد و در 1888 به عنوان استاد جودو در آكادمی ناوال معرفی و در سال 1935 نائل به دریافت دان 10 شد. یكی دیگر از استادان بزرگ كیوزو می‌فونه نام داشت وی كه متولد 1883 بود در سال 1903 وارد كودوكان شد در آن دوره پدر تعمیدی شدن از واجبات بود و این طور حكایت می‌كنند كه می‌فونه برای آن كه وارد انستیتوی كانو شود جلوی در خانه استاد ساكوجیرو یوكویاما چادر زد.
كمی بعد از آن كه پذیرش گرفت و توانست وارد شود بخاطر كیفیت تكنیك و مبارزاتش معروف شد. بعدها وقتی كمربند مشكی دان 1 را دریافت كرد هیچ یك از مبارزاتش را به حریف واگذار نكرد حتی به هنرجویان قدیمی انستیتو غلبه كرد تا جایی كه او را «مرد شكست ناپذیر انستیتو» نامیدند. در 1912 و در سن 29 سالگی دان 6 را گرفت و مربی تمام وقت شد و 62 ساله بود كه دان 10 را دریافت كرد.
می‌فونه با پایه‌گذاری تكنیك‌های جدید و تفسیر روشهای علمی و اساس فعالیت‌های جودو كودوكان تحولی در این سبك ایجاد كرد. جوانان قهرمان آن دوره آرزو داشتند دوره آموزشی را با او بگذرانند تا بتوانند مقاومت و تكنیك‌های او را از نزدیك حس كنند و بفهمند.
از بین شاگردان بی‌شمارش، بدون شك از همه معروفتر «آنتون جی سینک» هلندی و نه یك ژاپنی است كه در سال 1961 مقام قهرمانی جودوی جهان را بدست آورد.
پس از پیروزی جی سینك بود كه می‌فونه گفت: «این خیلی طبیعی است؛ او خیلی سخت‌تر از دیگران تمرین و تلاش كرده است».نام و شهرت : جیگارو کانو
سبک : جودو
تاریخ تولد : 28 اکتبر 1860 برابر با 6 آبان 1239
محل تولد : ژاپن
تاریخ فوت : 4 می 1938 برابر 14 اردیبهشت 1317
علت فوت : بیماری ذات الریه
طبقه بندی: بیوگرافی، بخش استادان،

تاریخ : سه شنبه 1394/08/26 | 08:30 قبل از ظهر | نویسنده : Ali Reza | نظرات

  • فروش بک لینک | قالب وبلاگ | قالب وبلاگ