تبلیغات
آکادمی هنرهای رزمی تبریز - معرفی سبک ووی تائو

بطور کلی میتوان وو  وای  تائو  کونگ فو را ریشه اصلی وینگ چون کونگ فوی  امروزی دانست.

همانطور که برای همه هنرجویان وینگ چون کونگ فو آشکار است  وینگ چون  حدود ۲۵۰ سال پیش توسط یک راهبه چینی بنام " مویی " پایه گذاری گردید . داستان از این قرار بود که این راهبه چینی یکی از ۵ استاد جان سالم بدر برده از حمله حاکمین چین به معبد شائولین برای دستیابی به فنون جدید بود . هر کدام از این ۵ استاد پس از فرار از دست عوامل حاکمین چین  در گوشه ای از چین مخفیانه به زندگی خود ادامه دادند و به نوبه خود با طرز فکری که داشتند به کامل کردن فنون خود بعنوان کونگ فوی جدید استادان شائولین اقدام کردند . این فنون در قالب یک ایده جدید با نام( سیو لیم کونگ فو) که تنها مختص استادان بود زیر نظر خودشان تمرین میشد بهمین خاطر این ایده های جدید به شکلهای مختلف و در نقاط مختلف توسعه یافتند .


استاد مویی در طول زندگی مخفیانه اشِ یک هنرجوی خانم داشت که این شاگرد از مهارت بالایی در روش استاد مویی برخوردار شده بود . استاد مویی با پیشنهاد خود آن شاگرد نام او را بعنوان نام سبک انتخاب کرد. "وینگ چون" نام آن شاگرد بود که در زبان چینی بمعنی "بهار زیبا " میباشد . این روش طبق ترکیب جسمانی یک راهبه (زن) و ضعف طبیعی نیروی جسمانی یک زن در برابر جنگجویان مرد به این شکل توسعه یافت که نیروی حریف توسط فنونی بر علیه خود او استفاده گردد .در زیبایی و مهارت این روش شکی نباید کرد اما نباید فراموش کرد که این خانم تنها یکی از ۵ استاد مبتکر این ایده و روش بود و این فنون توسط ۴ استاد دیگر به شکلهای دیگری به تکامل خود ادامه داد . روش وینگ چون کونگ فو که توسط استاد مویی گسترش پیدا کرد بیشتر جنبه تدافعی دارد چراکه باید حمله ای صورت گیرد تا در مقابلش این فنون اجرا گردد و قدرت حریف به خود او بازگردد . با همه زیبایی و جذابیت این فنون یک نقص بزرگ دیده میشود و آن اینکه طبق فلسفه "بهترین دفاع حمله میباشد " این روش نمیبتواند روش کامل تدافعی باشد . استادان دیگر که همگی مرد بودند این روش را به شکلهای دیگری گسترش دادند و روشهای تهاجمی را نیز در آن وارد کردند.

این همان فلسفه جنگجویی وو  وای  تائو  کونگ فو میباشد که وینگ چون کونگ فو بخشی از آن است. همانطور که سی فو قهرمانی در سال ۱۳۷۲ خود بنیانگذار سیستم وینگ چون کونگ فو در ایران بود هم اکنون علاوه بر سبک قبلی که زیبایی و کارایی خاص خود را دارد با آموزش روشهای تهاجمی برگرفته از روش استادان دیگر سیستم کاملتری را با نام (وو  وای  تائو  کونگ فو)...

همان روش استادان شائولین در ایران اموزش میدهد .وو وای بخشی از فلسفه تائوئیسم است که اساس اجرایی این کونگ فو میباشد...

" وو  وای" در فلسفه چینی معانی تحت اللفظی مختلفی دارد که از آنجمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد : ورود با مجوز، بدون مقاومت ، اجرا نکردن و غیره . معانی اصلی این ترجمه ها در متن آموزش حضوری " وو وای تائو" معلوم می گردد .تائو در زبان چینی به معنی راه و روش است که وو وای تائو به معنی روش وو وای میباشد.

بطور مثال تعریف فلسفه یین و یانگ در وو وای دوگانگی و تضاد نیست بلکه همکاری و تکامل در این فلسفه دیده میشود.طبق نماد و شکل یین و یانگ دو نیمه این نماد با حرکت دورانی خود به حرکت نیمه دیگر کمک کرده و نیز از حرکت نیمه دیگر برای حرکت خود کمک میگیرد.

اجرای این فلسفه بطور کامل در فنون وو وای تا ئو دیده میشود.در ضمن آموزش فنون سلاحهای سرد مثل(چوب ۶۰ سانتی-۱۲۰ سانتی-۱۸۰ سانتی-۳ متری) وشمشیر وچاقو وتون فا ونانچیکووچاقوهای پروانه ای ودرنهایت اجرای فنون با حلقه که از اسرار فاش نشده ۵ استاد میباشد برای اولین بار توسط سی فو قهرمانی در ایران آموزش داده میشود.


ترتیب شالبندها از پایین به بالا :
 

سفید – سبز – آبی – قهوه ای -  مشکی – نارنجی – سرخ – طلاییبنیانگذار سبک ووی تائو سی فو فیروز قهرمانی
تاریخ : پنجشنبه 1393/10/11 | 08:41 بعد از ظهر | نویسنده : Ali Reza | نظرات

  • فروش بک لینک | قالب وبلاگ | قالب وبلاگ